Začínající fotografové se potkají s mnoha otázkami, pojďme si stručně říci o těch nejčastějších. Moje odpovědi jsou stručné - pokud je chcete odpovědět podrobněji, napište mi prosím, co vás zajímá.

1. Jaký fotoaparát a objektiv si vybrat pro začátek?

Proč je fotoaparát a objektiv důležitý: Správné vybavení je základem pro kvalitní fotografie.

Máte na výběr ze dvou možností: digitální zrcadlovka a digitální bezzrcadlovka. Pak je to volba značky: Canon, Nikon, Sony, Olympus a mnoho dalších.

Pro začátek nemusíte investovat do nejdražšího vybavení. Digitální zrcadlovka nebo bezzrcadlovka s univerzálním objektivem (např. 18-55mm) je ideální volba. Klidně i z druhé ruky - bazar na Megapixelu nebo Fotoškody jsou zavedené a máte záruku, že zde zakoupený přístroj bude funkční. Jakmile získáte více zkušeností, můžete si pořídit specializovanější objektivy (např. širokoúhlý pro krajiny, portrétní pro portréty).

Já jsem hned po koupi zrcadlovky vyměnil 50 setový (základní objektiv dodávaný s přístrojem) objektiv za Canon EF 50 mm f/1,8 STM. Samozřejmě jsem chtěl větší světelnost.

Vůbec nejhorší možnost je ptát se na FB fotografů. Co fotograf, to jiné (oni vám chtějí pomoci, ale každý fotograf je prostě jiný a dělají stejné věci s různým vybavením) doporučení, které je v zásadě správně, ale začínajícího fotografa je toto spektrum doporučení matoucí. Ideální je vydat se do obchodu, kde vám nabídnou určitá možná řešení a vy se pak rozhodnete. Mluvíte s jedním člověkem a dostanete přijatelný počet doporučení, které jste schopni zpracovat. Na FB jsou to desítky doporučení...

Dražší - lepší nebo doplňkové vybavení si pořídíte později, až dojdete k nazoru, že toto vybavení skutečně potřebujete, aby vaše fotografie byli na vyšší úrovni.

Pozor - nové (dražší) objektivy, fotobatoh, stativ, blesk nebo další doplňky si můžete nejprve “osahat” v obchodě, půjčit a vyzkoušet. Koupit je můžete, až si budete opravdu jistí, že je potřebujete. Je zbytečné investovat do vybavení, které třeba ani nevyužijete nebo hned po koupi zjistíte, že vám z určitého důvodu nevyhovuje. Ostatně, opravdu dobrý a zkušený prodejce vám neprodá ani nenabídne (při osobní návštěvě) zboží, které "ještě není pro vás". Samozřejmě na internetu můžete koupit cokoli, ale z hlediska investování pěnež není fototechnika tím pravým - pokud se nejdená o reritu nebo sběratelsky ceněný kouset výbavy.

Moje doporučení se týká i fotoaparátu. Moje první digitální zrcadlovka byl už starší typ Canon, chtěl jsem výklopný display, RAW formát. Jediná neznámá bylo, jestli mají v servisu dost náhradních dilu na typ,který chci. Zavolal jsem na autorizovaný servis Canon, kde mě bylo sděleno, že náhradních dílů je pro daný typ dostatek a měl jsem ho doma.
Pro cestování a pro ženy stále doporučuji digitální zrcadlovku Canon 250D. Je malá a lehká na cestování a dobře padne i do menší do ruky,  Mínus může být, že se už neprodává, takže seženete pouze v bazaru nebo z druhé ruky. Ano já vím, že digitální zrcadlovky se pomalu stávají minulostí a kvalita bezzrcadel je vyšší, ale pokud jste žena, dítě, chcete (tohle píší v roce 2025) z nějakého důvodu digitální zrcadlovku, pak chcete 250D.

2. Jaké jsou základní nastavení fotoaparátu pro krajinu a portrét?

Proč je nastavení důležité: Správná expozice, clona a ISO jsou klíčové pro dosažení ostrých a dobře exponovaných fotografií. ISO ovlivňuje světelnost snímku, clona hloubku ostrosti a expoziční čas dobu, po kterou je snímač vystaven světlu. Příliž vysoké ISO přidá do vašich snímlů zrnitost, kterou většinou nechcete. Jaké ISO a tedy zrnitost je pro vás přijatelná musíte vyzkoušet v praxi.

Krajina: Priorita clony, ISO 100, širokoúhlý objektiv.

Portrét: Priorita clony, ISO 100 - 400, portrétní objektiv.

Pohybující se objekt: Priorita času čas 1/250 a rychlejší, ISO 100 - 200, teleobjektiv.

Fotografování s malým množstvím světla: Automatika, priorita clony nebo času, ISO 200 - 400 (pokud můžete i vyšší - záleží na objektivu a množství okolního světla)

Není špatné používat priority clony nebo času. Pokud vám někdo tvrdí, že jediný správný způsob je používat manuální režim, pak mu nevěřte a foťte si po svém.

“Pokud si to podělám, tak podle svýho, ne podle toho, jak mě raděj druhý.” 

3. Jak dosáhnout správného zaostření?

Proč je zaostření důležité: Ostré fotografie jsou základ. Ano, rozostření se používá při fotografování aktů, ale musí pro to byt důvod - neděje se to nahodile, když fotograf špatně zaostří.

Krajina: Ostřete na nekonečno nebo na nejbližší třetinu obrazu.

Portrét: Ostřete na oči. Využijte automatického zaostřování na oči.

V obou případech je dobré znát a používat hloubku ostrosti. 

4. Jaké jsou základní kompoziční pravidla?

Proč je kompozivce důležitá: Dobrá kompozice dělá fotografii zajímavou.

Pravidlo třetin: Rozdělte obraz na třetiny a umístěte hlavní motivy do průsečíků.

Vedoucí linie: Využijte přírodní nebo umělé linie k vedení pohledu diváka.

Rámeček: Najděte si přirozený rámeček (např. dveře, okno) pro svůj motiv.

Zlatý řez: V programech najdete “podivnou spirálu” a to je právě zlatý řez.

Když už je řeč o řezu, vyhněte se řezat fotografii pres očí, ruce (dlaně, hřbet ruky, prsty), chodidla. Řezem myslím, že na fotografii zůstane třeba jen polovina oka a podobně. 

5. Jaké programy pro úpravu fotografií jsou vhodné pro začátečníky?

Proč je software důležitý: Postprodukce může výrazně zlepšit vzhled fotografií. Dnes tyto programy nabízejí nekonečné možnosti jak fotografie opravovat, upravovat a vylepšovat.

Zdarma: GIMP, Adobe Photoshop Express, Canva

Placené: Affinity Photo, Adobe Lightroom Classic, Capture One

Osobně používám Affinity Photo, verzi 2. Adobe software je předražen.

Chcete se dozvědět více o některém z těchto témat? Neváhejte se zeptat. Můžeme se například podrobněji věnovat nastavení fotoaparátu, kompozici nebo hloubce ostrosti.