Základem je fotografie ve formátu RAW, kterou otevřu v Affinity Photo. Tato fotografie byla pořízena na veřejné akci v létě 2024 na zámku ve Velkém Meziříčí. 

 01

Nedestruktivní ořez pozadí

Následuje poměrně složitá a zdlouhavá operace - smažu to, co na fotografii mít nechci. Je to proces, kdy používám ořezovou masku. Masku používám proto, abych si zachoval původní obrazová data - nemažu nic v původním snímku, pouze přidám další vrstvu, kterou mohu samostatně editovat a vypínat.

 02

Abych dobře viděl co jsem zamaskoval, nastavím si pod vrstvu s fotografií na které pracuji další vrstvu s transparentní barvou. Vlevo vidíte jednotlivé vrstvy.
Pracuji dál, dokud není vše co, na fotografii nechci zamaskováno. Samozřejmě, tato práce vyžaduje trochu cviku a především - nedá se dělat jen pomoci myši, tedy asi dá, ale to je opravdu hardcore. Práce je mnohem jednodušší, pokud vlastníte grafický tablet. Já používám značku Huion, sehnat se dají i jiné, vždy je to o ceně. Já jsem se svojí volbou spokojený.

Dobře, vše co jsem na fotografii nechtěl, jsem úspěšně zamaskoval, zabralo to asi hodinu času, ještě jsem si u toho povídal se synem.

 Bez nazvu

Nechal jsem si pouze kolem hlavy modelu původní pozadí. Tuto fotografii jsem si vybral právě kvůli tomuto poměrně podobnému a tmavému pozadí za hlavou slečny. K tomu se vrátím za chvilku. Nejvíc práce a pozornosti jsem věnoval těm zeleným lístkům, které trčí z kytice, kterou nese a které přesahují okraj jejího těla. Samozřejmě jsem je musel zachovat, aby byl snímek i po úpravách uvěřitelný. Na tyto detaily pozor - vždy si jich někdo všimne. Další místo, které je poměrně pracné, jsou vlasy. Já je vyřešil vhodným pozadím, abych je řešit nemusel. Pardon vlasy. :)

Vlevo jsou očíslované jednotlivé vrstvy, se kterými jsem do této chvíle pracoval.

  1. kopie původního snímku, ke kterému jsem připojil ořezovou masku, kde jsem smazal pozadí - nedestruktivním způsobem a mohu se v práci vracet zpět, pokud štětcem přemaluju něco, co nechci.
  2. samotná ořezová maska, kde štětcem maluji a tím mažu co na fotce nechci.
  3. transparentní vrstva, abych dobře viděl co dělám.
  4. původní fotografie (zamknutá, vypnutá).

Nové pozadí

Dalším krokem je vložení vhodného pozadí. Používám fotobanky s fotografiemi zdarma, potřebuji kvalitní a velké obrázky, aby neznehodnotili moji snahu a práci - roztahovat prťavé fotografie přes celé pozadí velké fotky, to nechcete.
Konečný výsledek i s pozadím koruny stromu, který jsem více ztmavil, aby lépe odpovídal pozadí, které má model kolem světlé paruky.

Další a finální úpravy

Následují další úpravy, které nastavují barvu pleti, vlasů, zvýrazňují oční bělmo, pupínky na pleti, tónování pleti, světla a stíny v pozadí i popředí… zkrátka standardní fotografické úpravy, které dělá každý.

Jako poslední je oprava kompozice - ořez. Výsledkem je hotová fotografie, tak jak jsem cítil, že by to mělo být. Následuje období klidu - už asi po hodině práce jsou oči unaveny a mohou něco přehlédnout.
V rozmezí asi týdne se k fotografii vrátím a s odstupem ji kontroluji, pak následuje export v plné kvalitě do JPG a expert v horší kvalitě pro soc sítě.

A to je vše. Děkuju za pozornost a napište mi na FB jestli vaše fotografie upravujete stejně, podobně nebo úplně jinak...